Tel. +48 518 833 827 | +48 661 603 105

najlepszy fryzjer w warszawie!           dokonaj rezerwacji online 

salon fryzjerski Warszawa

Jak poprawnie myć włosy?

Często myjąc włosy robimy to machinalnie nie zastanawiając się, czy służy to naszym włosom. W internecie i poradnikach jest bardzo dużo wskazówek, ale często są one nie zgodne z prawdą. Wprost z naszego salonu SYH omówimy, po kolei czynności, które wykonujecie myjąc włosy i podpowiemy, jak robić to dobrze!

Jak często myć włosy?

Na naszych włosach osadza się kurz, spaliny, roztocza, dym papierosów, piasek, itp.  Do tego dochodzi kwestia produkcji łoju przez gruczoły oraz hormony i stres, który towarzyszy nam w różnych sytuacjach. Pora roku również ma tu znaczenie. Gdy jest lato i żar leje się z nieba, głowa poci się i włosy szybciej wyglądają nieświeżo. Za to w zimę, chodzimy w czapkach, a włosy zaczynają się elektryzować, co też nie jest pożądanym efektem. Nie przejmuj się 🙂

Postaraj się poobserwować swoje włosy. Jeśli myjesz włosy codziennie, wykorzystaj leniwą sobotę i nie myj ich tego dnia. Pewnie wydaje Ci się, że będą wyglądały źle, ale wcale nie musi tak być. Myjąc je zbyt często, możesz doprowadzić do przesuszenia skóry głowy i jej podrażnień. Za to zbyt rzadkie mycie włosów powoduje przetłuszczanie, które wygląda bardzo nieatrakcyjnie. Zastanów się, które z wymienionych współczynników towarzyszą Ci na co dzień i dopasuj do swoich potrzeb odpowiednią częstotliwość mycia włosów.

Dobór szamponu

Polecamy wybrać dwa szampony:

  • Jeden do pielęgnacji codziennej, o delikatnym składzie, bez silikonów.
  • Drugi do oczyszcznia, który będziesz używać rzadziej, on może już zawierać detergenty typu SLS (Sodium Lauryl Sulfate) czy SLES (Sodium Laureth Sulfate)

Najgorszym wyborem będzie szampon który ma w sobie sls i silikony co sprawia, że głowa jest zbyt mocno oczyszczana  i do tego włosy są oblepiane silikonem, długotrwałe stosowanie takich szamponów da efekt lepiących, sztywnych włosów. Najlepszym rozwiązaniem jest używanie serum, maski lub odżywki z silikonami, którą będziesz stosować tylko na końcówki włosów.

Jak myć włosy?

  • Przed umyciem włosów dobrze je rozczesz, od samych końcówek do góry (nigdy odwrotnie). Rób to powoli i delikatnie, aby nie osłabiać cebulek włosów.
  • Zbyt gorąca woda nie działa dobrze na skórę głowy, wzmaga produkcję gruczołów łojowych, przez co włosy będą się szybciej przetłuszczały.
  •  Namocz dokładnie włosy i nałóż szampon. Najpierw spień go w rękach, unikaj nakładania bezpośrednio na skórę głowy, w jedno miejsce. Dzięki temu umyjesz całą głowę równomiernie.
  • Myj głowę delikatnie ją masując, kolistymi, powolnymi ruchami. Unikaj szorowania, które niszczy strukturę włosa. Będzie Ci je też łatwiej rozczesać.
  • Jeśli czujesz że włosy są bardzo brudne, możesz je umyć dwa razy.
  • Odżywka to podstawa pielęgnacji, nie bój się używać jej za każdym razem po myciu włosów. Sprawia, że włosy nie plączą się, łatwiej się rozczesują, są miększe i milsze w dotyku. Nie nakładaj jej zbyt wiele, aby nie obciążać włosów i pamiętaj aby nie wcierać  jej w skórę głowy, lecz w same końcówki. Koniecznie stosuj odżywkę odpowiednią do rodzaju Twoich włosów.

Wycieranie włosów

Włosy są bardzo delikatne, dlatego nie trzyj ich, nie skręcaj w supeł i nie owijaj ściśle ręcznikiem, w ten sposób możesz zniszczyć ich strukturę. Jak więc wycierać włosy? Należy je delikatnie i ostrożnie wyżymać. Pamiętaj aby nie suszyć ich też zbyt gorącym powietrzem suszarki.

Czesanie włosów

  • Nie rozczesuj mokrych włosów, zaczekaj aż chwilę przeschną. Jeśli spieszysz się, możesz to zrobić grzebieniem z szeroko rozstawionymi ząbkami.
  • Pamiętaj, żeby rozczesywanie włosów zaczynać od samego końca do góry, wykonuj tą czynność powoli i delikatnie, aby nie osłabiać cebulek. Dzięki temu łatwiej je rozplączesz i zdecydowanie mniej włosów wyrwiesz.